021-88310222
سبقت
سبقت

افتخارات

جشنواره بازی سازان مستقل ایران:

  • کاندیدای بهترین طراحی هنری سال 

همانند همه فناوری ها و صنایعی که در اطراف خود میبینیم، صنعت محبوب و پرطرفدار بازی های رایانه ای نیز در سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته است. اوج این پیشرفت را میتوان در تولید عناوین آنلاین که تعداد بیشماری از کاربران سراسر دنیا را به خود جذب کرده اند، مشاهده نمود. هر کدام از این عناوین در سبک های مختلف ارائه شده اند و در این میان، سبک مسابقه و سرعت (ماشین سواری) از محبوبیت ویژه ای در بین علاقه مندان برخوردار میباشد.

“سبقت” عنوان یک بازی ایرانی در همین سبک است که میتواند جایگاه بزرگی در اوقات فراغت شما پیدا کند! با ما در معرفی، نقد و بررسی این بازی اندرویدی همراه شوید.


گرافیک و رابط کاربری:

بدون تردید طراحی یک قالب گرافیکی جذاب و یکپارچه برای چنین بازی هایی بسیار اهمیت دارد، چرا که باعث جذب مخاطبان خواهد گردید. خوشبختانه بازی فوق از این لحاظ در حد مطلوبی قرار دارد بطوریکه برای بخش منوهای آن میتوانیم به نقاط قوتی همچون رنگبندی زنده و هماهنگ، آیکن های یکدست و زیبا، فونت مناسب و چیدمان مرتب اجزای صفحه اشاره کنیم. علاوه بر این استفاده از جلوه های تصویری خلاقانه، جذابیت خوبی به منوها بخشیده و کاربران را برای انجام بازی “سبقت” آماده میکند!

هرچند محیط اصلی این بازی اندرویدی به دلیل سبک مسابقه ای آن (درگ) تنها از یک مسیر تشکیل شده و تنوع چندانی ندارد اما در عین حال، عناصر گرافیکی موجود در همین تک مسیر، از طراحی خوبی بهره میبرند و میتوانند برای شما جذاب باشند. طرح خودروهای موجود در “سبقت” نیز با دقت نظر بالایی پیاده سازی گردیده و شباهت آنها با نمونه های واقعی زیاد است. در کنار این موارد، بد نیست به نکات مثبت دیگری از قبیل آواتارهای مختلف جهت انتخاب به عنوان تصویر پروفایل، انیمیشن ها و افکت های تصویری خلاقانه و همچنین موزیک و افکت های صوتی مناسب اشاره کنیم.

به عنوان آخرین ویژگی های بازی فوق، میتوانیم مواردی همچون جابجایی سریع بین بخش های مختلف منو و استفاده راحت از امکانات موجود را نام ببریم. پیاده سازی رابط کاربری “سبقت” بطور هوشمندانه ای انجام گرفته تا سرعت و سادگی لازم در دسترسی ها به وجود بیاید و مطابق با استانداردها باشد. دلیل وجود این ویژگی ها را باید به کارگیری تکنیک های اصولی در سازماندهی رابط کاربری بدانیم.

در پایان باید گفت که هرچند این بازی برای سبقت گرفتن از نمونه های خارجی راه طولانی در پیش رو دارد اما در حد و اندازه های یک عنوان ایرانی، بسیار خوب ظاهر گردیده و از این رو، AppReview امتیاز 5 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.


گیم پلی:

اگر علاقه مند به انجام بازی های رایانه ای با پلتفرم های مختلف هستید، بدون تردید تا به حال سبک مسابقه ای و ماشین سواری را تجربه کرده اید. البته هر کدام از عناوین این سبک تفاوت هایی نیز با هم دارند و تفاوت “سبقت” با بسیاری از آنها، در امکان انجام مسابقه به صورت آنلاین و همزمان میباشد. این بازی اندرویدی به دلیل وجود ویژگی مذکور، موفق شده تا در بدو انتشار تعداد کاربران زیادی را به خود جذب کند. در ادامه خواهیم دید که از چه ترفندهایی برای جلب رضایت مخاطبان در گیم پلی بازی فوق استفاده شده است.

در ابتدا مربی شما به نام کامران، راهنمایی های لازم را جهت آشنایی با بخش ها و امکانات مختلف ارائه میدهد و در طول پیشرفت همراه کاربران خواهد بود. پس از انجام اولین مسابقه در “سبقت”، میتوانید برای خود یک نام کاربری انتخاب نموده و با رفتن به قسمت تنظیمات و لمس گزینه ثبت نام، نسبت به تکمیل پروفایل اقدام کنید. از آنجا که بازی فوق حالت رقابتی دارد، رتبه شما همواره در جدول برترین ها به تفکیک هفته و به صورت کلی نشان داده میشود و بدین ترتیب، هیجان لازم به همه شرکت کنندگان تزریق میگردد.

همانطور که انتظار میرود، در “سبقت” امکان انتخاب نوع خودرو و قابلیت مجهز کردن (ارتقا) آن پیش بینی شده است. در بازی هایی به این سبک، استفاده هوشمندانه از این ترفند بسیار اهمیت داشته تا حداکثر رضایتمندی در کاربر به وجود آید. هرچند تنوع تجهیزات و خودروها در بازی فوق زیاد نیست اما در همین حد نیز میتواند انگیزه لازم برای پیگیری رقابت را ایجاد کند. افزایش سطح قدرت موتور، جعبه دنده و مخزن نیتروژن، تغییر رنگ و ظاهر ماشین و همچنین انتخاب آواتار به عنوان عکس پروفایل، از جمله تجهیزات و امکانات موجود در این بازی هستند.

حال اجازه دهید تا در مورد نحوه شروع و انجام رقابت در “سبقت” بیشتر صحبت نموده و شما را با آن آشنا کنیم. بعد از انتخاب خودرود از قسمت نمایشگاه و ایجاد تغییرات لازم در بخش های تعمیرگاه و اسپرت، باید بر روی دکمه مسابقه اشاره نمایید. با این کار، عملیات جستجوی کاربران آنلاین انجام گردیده و یکی از آنها به صورت تصادفی انتخاب میشود. اکنون میتوانید با لمس دکمه شروع، مسابقه را آغاز نمایید یا چنانچه تصور میکنید قادر به شکست دادن این حریف نیستید، با خرج تعدادی سکه نفر بعدی را بیابید که البته طرف مقابل نیز باید درخواست شما را قبول کند.

پس از انتخاب رقیب، در مسیر مسابقه قرار خواهید گرفت و برای آغاز حرکت باید انگشت خود را بر روی پدال گاز نگه دارید. موفقیت در بازی “سبقت”، به تعویض دنده در زمان مناسب و استفاده به موقع از کپسول نیتروژن بستگی داشته و البته تجهیز خودرو نیز در این امر موثر میباشد. بد نیست یادآوری کنیم که مسابقه بین دو کاربر، بطور همزمان انجام میپذیرد و هر کدام میتوانند حرکت دیگری را در همان لحظه ببینند. امکان رد و بدل کردن پیام های از پیش تعریف شده بین دو حریف، از جمله امکانات جالب در بازی فوق میباشد که هیجان رقابت را افزایش میدهد.

اکنون که مسابقه به پایان رسید، نوبت به مشاهده نتیجه و امتیاز نهایی میرسد. در سیستم امتیازدهی “سبقت”، چند مشخصه از قبیل تعداد سکه، دست فرمان (مهارت) و تجربه به چشم میخورد و که مقدار آنها در صورت شکست یا پیروزی متفاوت خواهد بود. علاوه بر ارتقای تجهیزات و تعویض ماشین با استفاده از سکه های بدست آمده، جمع بندی همه این پارامترها رتبه شما را در جدول کاربران رقم میزند و همچنین باعث افزایش سطح میشود. همچنین عنصر دیگری به نام طلا وجود دارد که از آن برای برداشتن محدودیت زمانی هنگام ارتقای تجهیزات استفاده میگردد. لازم به ذکر است که در عملیات جستجوی حریف، سطح کاربر مدنظر قرار میگیرد تا رقابت حساس تر باشد.

یکی از نکات مثبت قابل ذکر در مورد بازی فوق، خطای بسیار کم (در حد صفر) در ایجاد همزمانی بوده تا موقع اجرای مسابقه بین دو نفر باعث توقف یکی از دو طرف و در نتیجه شکست وی نشود. پیاده سازی دقیق و بدون نقص این ویژگی، دلیل اصلی پیدایش این نکته مثبت در “سبقت” میباشد. البته در طول انجام بازی، سرعت پایین اینترنت به کاربر هشدار داده شده و همچنین از ترفند محدود کردن دفعات اجرای مسابقه نیز استفاده گردیده است. درواقع با هر بار رقابت، از مقدار بنزین موجود در باک خودروی کاربر کاسته میشود و باید مدت زمان مشخصی برای تکمیل مجدد آن بگذرد هرچند با صرف تعدادی سکه نیز میتوان باک بنزین را پر کرد!

تصاویر